Z6_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NG2
Всичко за електронните услуги в България - бързо и лесно
Z7_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NE2

Предлагане на онлайн услуги за трансгранични плащания при продажбата на стоки и услуги онлайн

Същност на трансграничните преводи и плащания

 

Трансграничен превод представлява преводът на суми в национална или в чуждестранна валута посредством изпълняваща финансова институция, най-често банкова, в полза на клиент на друга изпълняваща институция, намираща се в различна държава. За трансграничен превод се смята и превод в чуждестранна валута между изпълняващата институция на наредителя и изпълняващата институция на получателя на територията на страната.

 

Оповестяване на преводите и плащанията към чужбина

 

При извършване на трансграничен превод или плащане към чужбина в размер на 25 000 лв. или повече (или тяхната равностойност в друга валута), наредителят представя на доставчика на платежни услуги сведения и документи, които удостоверяват основанието и размера на трансакцията, както и декларация съгласно приложената към Наредба № 28 за информацията, събирана от банките при извършването на прeзгранични преводи и плащания форма. 

 

Необходимите за представяне пред доставчика на платежни услуги документи са описани чл. 2, ал. 2 от Наредба № 28 на БНБ като зависят от предназначението на наредения превод или плащане.

 

Когато основанието за превода или плащането не попада сред изброените в чл. 2, ал. 2 от Наредба № 28 на БНБ, наредителят трябва да представи друг документ, удостоверяващ основанието и размера на превода или плащането.

 

Периодично статистическо деклариране на паричните трансакции към и в чужбина

 

На тримесечна база пред Българската народна банка се отчитат със статистически форми:

- плащанията по финансови кредити, получени от чуждестранно лице (когато в момента на деклариране размерът на кредита е или надвишава 500 000 лв.);

 

- операциите и остатъците по сметки, открити в чужбина;

 

- операциите с чуждестранни лица, свързани с услуги, възнаграждения и безвъзмездни постъпления и плащания;

 

- преките инвестиции в чужбина, с изключение на инвестициите в недвижими имоти, които се отчитат веднъж годишно;

 

На годишна база пред Българската народна банка се отчитат със статистически форми:

 

- плащанията по финансови кредити, получени от чуждестранно лице (когато в момента на деклариране размерът на кредита е между 50 000 и 500 000 лв.);

 

-  преките инвестиции в недвижими имоти в чужбина.

+ Плащане с банкова карта

Плащането с банкова карта се приема за един от сигурните начини, тъй като предоставя възможност по-късно да се оспори трансакцията и да се възстанови напълно платената сума, ако тя е била неразрешена. Това правило важи без значение дали картата е кредитна или дебитна. Освен това кредитните карти предлагат допълнителни туристически застраховки, помощ срещу измами, намаления и т.н. Дебитните карти имат дневни лимити, както и брой плащания за определен период, а кредитните начисляват лихви, които трябва да се следят.

 

Ако се налага плащане онлайн с кредитна карта, потребителят следва да се увери, че продавачът е легитимен и не злоупотребява с информацията за картата, която получава. Задължително се прави проверка за защитена връзка. Тя се идентифицира с https: // в началото на уеб адреса или с изображение на катинар или ключ в адресната лента на браузъра. 

 

Никога и при никакви обстоятелства не трябва да се изпраща номера на карта по имейл.

 

Правилно е да се пазят потвържденията за поръчки, уведомленията за упражнено право на отказ, товарителниците за доставка и за връщане на стоката, както и цялата кореспонденция с търговеца. 

 

Добра практика е да се проверява движението по карта след всяка покупка. Така потребителят може да се увери, че е бил таксуван правилно.

Служби за оказване на помощ или решаване на проблеми

+ Европейски потребителски център



Телефон: +3592 986 76 72;
Е-поща: eccnet-bg@ec.europa.eu
eccnet-bg@ec.europa.eu



Последно обновено на 22.10.2021